ČSN ETSI EN 301908-10-V4.3.1 (875111)
Translate name
STANDARD published on 1.5.2022
Language
Format
AvailabilityIN STOCK
The information about the standard:
Designation standards: ČSN ETSI EN 301908-10-V4.3.1
Classification mark: 875111
Catalog number: 514190
Publication date standards: 1.5.2022
SKU: NS-1055527
The number of pages: 102
Approximate weight : 337 g (0.74 lbs)
Country: Czech technical standard
Category: Technical standards ČSN
Annotation of standard text ČSN ETSI EN 301908-10-V4.3.1 (875111):
V4.3.1
  • a) Base Station (BS) (termed as Fixed Part (FP) throughout the present document)
  • b) User Equipment (UE) (termed as Portable Part (PP) throughout the present document)
  • c) Cordless Terminal Adapter (CTA) (specific type of UE)
  • e) Hybrid Part (HyP) (a PP with capability to act as a FP to provide PP to PP communication)
These radio equipment types can operate in all or any part of the frequency bands given in table 1.
The IMT-FT (DECT) service frequency bands for transmitting and receiving for all elements are the parts of the IMT spectrum applicable for TDD operation, 1 900 MHz to 1 980 MHz and 2 010 MHz to 2 025 MHz.
NOTE 1 - IMT-FT equipment may have a second mode for providing operation also in the DECT band 1 880 MHz to 1 900 MHz. Application of DECT in the band 1 880 MHz to 1 900 MHz is covered by ETSI EN 301 406 [i.7].